Odnawialne źródła energii rozwiązaniem problemu ze smogiem?

Udział fotowoltaiki na Polskim rynku odnawialnych źródeł energii rośnie w siłę. Eksperci rynku prognozują dalszy rozwój tej dziedziny, a wartość rynku przekroczyła kilkaset milionów złotych. Zakładając dalszy, dynamiczny rozwój tej gałęzi energetyki jak i pozostałych OZE można mieć nadzieję na poprawa powietrza w Polskich miastach.

Niewidzialny wróg

Smog pojawia się w Polsce w miesiącach sezonu grzewczego (od listopada do lutego). Problem dotyczy terenów o szczególnym położeniu miast w dolinach rzek z ograniczonym możliwością przewietrzania – takich jak Kraków i Nowy Sącz ale również mniejszych miejscowości: Pszczyna, Rybnik, Opoczno, Sucha Beskidzka, Skawina. Smog widać. Jest to „mgła” składająca się ze szkodliwych pyłów które drogami oddechowymi dostają się do naszych płuc wywołując szereg chorób układu oddechowego i krążeniowego.

Ekologia i oszczędność idą w parze

Eksperci z dziedziny Odnawialnych Źródeł Energii pokładają nadzieję że rozwój fotowoltaiki oraz innych gałęzi zielonej energii pomoże rozwiązać problem smogu –a co za tym idzie polepszy jakości powietrza w Polsce, przede wszystkim w jej południowej części. Będzie to miało również pozytywny skutek dla ochrony środowiska.

Pałeczka po stronie rządu

Na obecną chwilę brakuje programów dla właścicieli domów jednorodzinnych dzięki którym mogli by pozyskać część pieniędzy potrzebnych do zainwestowania w instalację fotowoltaiczną. To musiało by być rozwiązanie długoterminowe, opierające się na kredycie lub innej formie dofinansowanie założenie lub modernizacji instalacji do pozyskiwanie zielonej energii. Powinno to być rozwiązanie pozwalające użytkownikowi po odliczeniu raty za finansowanie instalacji oszczędzać realne kwoty kilkuset złotych.

 

OZE mogę realnie rozwiązać duszący problem południowej części Polski i pomóc poprawić jakość i chronić powietrze. Instytutu Energii Odnawialnej zwraca uwagę na to, że ostatnimi czasy nastąpił skokowy wzrost: tylko w 2015 roku powstało 77,2 MW instalacji fotowoltaicznych, a wartość rynku wzrosła o 60 proc. do poziomu około 470 mln zł. Fotowoltaika rozwija się w Polsce pomimo dość niejasnej sytuacji prawnej tego sektora.
Opublikowane w Aktualności.