Udział fotowoltaiki na Polskim rynku odnawialnych źródeł energii rośnie w siłę. Eksperci rynku prognozują dalszy rozwój tej dziedziny, a wartość rynku przekroczyła kilkaset milionów złotych. Zakładając dalszy, dynamiczny rozwój tej gałęzi energetyki jak i pozostałych OZE można mieć nadzieję na poprawa powietrza w Polskich miastach.
Niewidzialny wróg
Smog pojawia się w Polsce w miesiącach sezonu grzewczego (od listopada do lutego). Problem dotyczy terenów o szczególnym położeniu miast w dolinach rzek z ograniczonym możliwością przewietrzania – takich jak Kraków i Nowy Sącz ale również mniejszych miejscowości: Pszczyna, Rybnik, Opoczno, Sucha Beskidzka, Skawina. Smog widać. Jest to „mgła” składająca się ze szkodliwych pyłów które drogami oddechowymi dostają się do naszych płuc wywołując szereg chorób układu oddechowego i krążeniowego.
Ekologia i oszczędność idą w parze
Eksperci z dziedziny Odnawialnych Źródeł Energii pokładają nadzieję że rozwój fotowoltaiki oraz innych gałęzi zielonej energii pomoże rozwiązać problem smogu –a co za tym idzie polepszy jakości powietrza w Polsce, przede wszystkim w jej południowej części. Będzie to miało również pozytywny skutek dla ochrony środowiska.
Pałeczka po stronie rządu
Na obecną chwilę brakuje programów dla właścicieli domów jednorodzinnych dzięki którym mogli by pozyskać część pieniędzy potrzebnych do zainwestowania w instalację fotowoltaiczną. To musiało by być rozwiązanie długoterminowe, opierające się na kredycie lub innej formie dofinansowanie założenie lub modernizacji instalacji do pozyskiwanie zielonej energii. Powinno to być rozwiązanie pozwalające użytkownikowi po odliczeniu raty za finansowanie instalacji oszczędzać realne kwoty kilkuset złotych.