Pływająca farma fotowoltaiczna

Pływająca farma fotowoltaiczna. W jednej z chińskich prowincji Anhui powstała największa na świecie pływająca farma fotowoltaiczna. Inwestycja powstała na wodach sztucznego zbiornika wodnego.

(Nie)korzystne warunki

Farma została zainstalowana na wodach sztucznego akwenu powstałego ze starego wyrobiska zalanej kopalni węgla. Zalew ma od 4 do 10 metrów głębokości i nie jest wykorzystywany rolniczo ani rekreacyjnie. Zlokalizowanie farmy na wodzie ma inne pozytywne aspekty. Panele mają lepszą wydajność dzięki ciągłemu chłodzeniu poprzez umieszczenie ich na pływających konstrukcjach. Nie bez znaczenie ma również fakt że całość instalacji nie zajmuje gruntów potrzebnych pod uprawy czy infrastrukturę.

Globalny lider

Moc pływającej farmy wynosi aż 40 MW, co sprawia, że jest to największa tego rodzaju instalacja na świecie. Wcześniej Chińczycy uruchomili już w tej samej prowincji podobną instalację o mocy 20 MW, a oddanie do użytku dwa razy większej pływającej instalacji fotowoltaicznej sprawia, że stają się w tym zakresie światowym liderem.

Wcześniej liderem tego typu pływających farm była Japonia mogąca się pochwalić instalacją o mocy 13,7 MW. Uruchomienie produkcji energii przewidziano do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Wcześniej uruchomiono w Japonii trzy podobne instalacje o mocach  1,2 MW, 1,7 MW i 2,3 MW.

Europa obserwuje i testuje

W Europie największa pływająca instalacja fotowoltaiczna znajduje się koło Londynu w Walton-on-Thames. Farma zajmuje 1/10 zbiornika Queen Elizabeth II –czyli tyle ile powierzchnia 8 boisk piłkarskich. Na system fotowoltaiczny składa się ponad 23 tys. modułów fotowoltaicznych. Instalacja ma produkować rocznie około 5,8 GWh energii elektrycznej, a jej moc wynosi  6,3 MW.

Portugalski koncern energetyczny EDP również ma za sobą pierwsze doświadczenia z pływającymi instalacjami wytwarzającymi zieloną energię. Firma uruchomiła na jednym z portugalskich akwenów wodnych farmę o mocy 218,4 kW, która ma produkować w skali roku około 332 MWh energii elektrycznej.

Jest to innowacyjne podejście do tematu farm wytwarzających zielona energię. Oszczędność miejsca jak również wydajność instalacji mają tu ogromne znaczenie. Jest to rozwiązanie bardziej ukierunkowane na starania gmin lub powiatów.

Zdjęcie : twitter.com

Opublikowane w Aktualności.